رای دومی‌ها: چرا قالیباف و رضایی رییس جمهور نمی‌شوند؟

چکیده: محسن رضایی و محمدباقر قالیباف که هر یک سابقه یک بار شکست در انتخابات را دارند بر اساس مقایسه آماری با ۱۰ انتخابات گذشته، شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارند.

در تاریخ ۳۴ ساله جمهوری اسلامی ایران تا کنون ۱۰ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده‌است که به جز انتخابات ریاست جمهوری اول که ۹۶ نامزد بدون اعمال نظر شورای نگهبان در آن نامزد شدند، کلا ۲۸ نامزد منفرد در ۹ انتخابات دیگر شرکت کرده‌اند که به صورت متوسط ۳ نامزد منفرد برای هر انتخابات می‌شود.
از این بین ۲۸ نفر ۱۲ نفر بیش از یک بار در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده‌اند. این ۱۲ نامزد تکراری به دو دسته تقسیم می‌شوند. نامزدهایی که یک دوره موفق به پیروزی شده‌اند (۴ نفر، سید علی خامنه‌ای، اکبر هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد) ۸ نامزدی که دور اول شرکت‌شان در انتخابات با شکست همراه بوده‌است

.
۸ نامزدی که در بار اول حضور در انتخابات موفق به پیروزی نشده‌اند بدون استثنا در بار دوم هم شکست خورده‌اند.
حبیب‌ا… عسکراولادی مسلمان (ریاست جمهوری دوم و چهارم)، عباس شیبانی (ریاست جمهوری دوم و پنجم)، عبدالله جعفرعلی جاسبی (ریاست جمهوری ششم و هشتم)، حسن غفوری فرد (ریاست جمهوری سوم و هشتم)، سید محمود مصطفوی کاشانی (ریاست جمهوری چهارم و هشتم)، احمد توکلی (ریاست جمهوری ششم و هشتم)، سید رضا زواره‌ای (ریاست جمهوری سوم و هفتم)، سید اکبر پرورش (ریاست جمهوری دوم و سوم)

در انتخابات جاری هم دو نفر برای بار دوم در انتخابات شرکت می‌کنند و هر دو در دور پیشین شرکت‌شان در انتخابات نتیجه را به رقبا واگذار کرده‌اند.
محمدباقر قالیباف و محسن رضایی هر دو دومین بار است که در رقابت نهایی انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنند. محمدباقرقالیباف سال ۱۳۸۴ برای رقابت با هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی‌نژاد، علی لاریجانی، مهدی کروبی، مصطفی معین و محسن مهرعلیزاده به میدان آمد و با کسب ۴۰۹۵۸۲۷ رای در بین هفت نامزد با کسب ۸/۷۵ درصد آرای کسب شده چهارم شد و از رقابت‌ها کنار رفت.
محسن رضایی هر چند در این انتخابات تایید صلاحیت شده‌بود اما نهایتا از آن کنار کشید تا اولین زورآزمایی انتخاباتی خود را سال ۱۳۸۸ برگزار کند که در این انتخابات با اعلام ۶۸۱۸۵۱ رای و جایگاه سوم، موفق به پیروزی نشد.
اگر الگو ۱۰ انتخابات تکرار شود، نامزدهایی که یک بار در انتخابات گذشته شکست خورده‌اند موفق نخواهند شد رای اکثریت را کسب کنند.
موفق‌ترین دو رائی شرکت کننده در انتخابات ریاست جمهوری محمد توکلی بود که در دور اول شرکتش بیش از ۲۳ درصد آرای رای دهندگان را از آن خود کرد. اما در بار دومی که در انتخابات حاضر شد سال ۱۳۸۰ در برابر سید محمد خاتمی با وجود کسب ۶۰۰ هزار رای بیشتر نسبت با بار قبل (۴۶۳۶۳۷۲ رای) به علت درصد مشارکت بالاتر، درصد کمتری از آرای اخذ شده (۷ درصد نزول نسبت به بار اول) را تجربه کرد.
رای دومی‌ها (یا کسانی که پس از یک دوره شکست برای بار دوم در انتخابات حاضر می‌شوند) الگوی ثابتی را در افزایش موفقیت یا کاهش آن نشان نمی‌دهند. به عنوان مثال عباس شیبانی در دو دوره حضور در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان رقیب آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و رقیب آیت‌الله سید علی خامنه‌ای تقریبا یک تعداد رای مشخص  ۶۳۰ تا ۶۵۰ هزار رای در سراسر کشور در یافت کرد. اما به عنوان مثال سید محمود مصطفوی کاشانی در دو دوره حضورش در انتخابات بار اول در رقابت با آیت الله سید علی خامنه‌ای ۱۰ درصد آرا و در رقابت با سید محمد خاتمی زیر یک درصد آرا را کسب می‌کند (در هر دو انتخابات محمود کاشانی با رییس جمهور وقت رقابت کرده‌است)

نام نامزد مجموع آرای کسب شده درصد آرا از کل رای دهندگان
بار اول بار دوم بار اول بار دوم
سید رضا زواره‌ای 59058 771460 0.38 2.64
حبیب‌الله عسگر اولادی مسلمان 249457 278113 1.72 1.95
سید اکبر پرورش 339646 348294 2.67 2.02
عباس شیبانی 658498 635165 4.53 3.86
احمد توکلی 4026879 4636372 23.97 16.47
سید محمود مصطفوی کاشانی 1402953 235363 9.58 0.84
حسن غفوری فرد 61805 129222 0.21 0.46
عبدالله حعفرعلی جاسبی 89280 260082 0.63 0.92

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s