ارزیابی دیرهنگام یا اگر ایرانی‌ها در انتخابات ایلات متحده حق رای داشتند

ایرانی‌ها در مقابل انتخابات ایلات متحده مواضع بسیار متفاوتی دارند. شاید بررسی مواضع ایرانی‌ها در برابر انتخابات آ<ىيکا دیرهنگام، تکراری و یا مذبوحانه به نظر برسد. اما به نظر من بررسی موضع ایرانیان نسبت به کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا به شناخت عقاید و انتظارات آنها کمک می‌کند. بالاخص اینکه در این دوره ار انتخابات ریاست جمهوری در ایلات متحده نه تنها موضوع انتخابات بسیار جهانی‌تر از دوره‌های پیشین شده، بلکه در فضای سیاسی و میان فعالان و متفکران سیاسی نیز قطبیت زیاد و شکاف جالب توجهی پدید آورده است. به صورتی که هر یک به شکلی از یکی از کاندیداها حمایت می‌کنند.

طرفداران پیروزی مک‌کین یا اوباما هر یک به دسته‌هایمختلف تقسیم می‌شوند و به دلایل و مختلف و حرکت از نقطه عزیمت‌های متفاوت به این انتخاب می‌رسند. در بین عقاید متفاوت و فعالین مختلف سیاسی در ایران طیف‌هایی وجود دارند که اعتقاد دارند باید نسبت به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بی‌تفاوت بود. این افراد را می‌توان به سه دسته‌ی زیر تقسیم کرد:

1- گروه‌ها و افراد و دسته‌هایی که اعتقاد دارند موضع‌گیری آنها باعث وارد شدن خدشه به وجهه‌ی سیاسی‌شان می‌شودو یا آنهایی که معتقدند که موضع‌گیری آنها باعث اثرگذاری (هرچند ناچیز) به نفع یکی از رقبا خواهد شد. این افراد در واقع نعل وارو می‌زنند و به هر حال به یکی از دسته‌های طرفدار دو کاندیدا متعلقند.

2- افرادی که به طور کلی و جدی نسبت به انتخابات آمریکا بی‌تفاوتند (مگه هس) ورفتار سیاسی آمریکا را دارای اثری در ایران نمی‌دانند. (فکر کنم این دسته از افراد را من خلق کرده‌ام وگرنه تصور نمی‌کنم وجود داشته باشند)

3- افرادی که سیاست‌های ایلات متحده را در قبال ایران مجموعه‌ای فراحزبی می‌دانندکه در صورت پیروزی هر یک از دو کاندیدا امتداد پیدا خواهد کر. این افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند یک دسته معتقدند که برنامه‌ها و سیاست‌های مختلف ایالات متحده در قبال ایران در مجموعه‌ها و مراکز قدرتی خارج از اختیار رییس جمهور ایلات متحده ریخته می‌شود. دسته‌ی دیگر اعتقاد دارند سیاست تقابل با جمهوری اسلامی یک سیاست مورد توافق واقع‌شده‌ بین دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات است و این سیاست به شکل سنتی بدون توجه به تغییر رییس جمهور در دستور کار هر رییس دولت قرار خواهد داشت.

در ایران طرفداران دو کاندیدا را می‌توان به چهار دسته ی اصلی تقسیم کرد.

دسته‌ی اول افرادی هستند که عقاید، نظرات و تفکر یک کاندیدا را بر دیگری ترجیح می‌دهند و بر این اساس معتقدند در صورت پیروزی وی سیاست‌های او اثری بهتر (اثری که خود بهتر می‌دانند) بر اوضاع ایران خواهد داشت. این دسته‌بندی بیشتر شامل عقاید متمایل به محافظه‌کاران و میلیتاریست‌ها و یا اعتقادات لیبرال‌تر می‌شود.

دسته‌ی دوم به شکل تاریخی رفتار حزبی یکی از دو حزب دموکرات و یا جمهوری‌خواه را بررسی کرده‌اند و به یکی از آنها تمایل دارند و در صورتی که امکان آن وجود داشت می‌شد آنها را سمپات این احزاب در ایران خواند. طیف بزرگی از این افراد طرفدار حزب جمهوری‌خواهند و اعتقاد دارند حزب دموکرات همیشه در دوران زمامداری بر علیه منافع ایران (از دیدگاه آنان) عمل کرده است. این افراد گروهی مخالفان دولت جمهوری اسلامی هستند که کارتر را باعث و بانی انقلاب ایران می‌دانندو گروهی دیگر طرفداران آرمان فلسطین در ایران هستند که کمک‌ها و یاری‌ها فراوان ایلات متحده در دوره‌ی زمام‌داری دموکراتها و قدرتمندتر شدن دولت اسراییل در صورت پیروزی دموکراتها و افزایش حملات سیاسی آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی به علت حمایت از موضع برخی گروه‌های فلسطینی و لبنانی را به عنوان دلیل اصلی‌شان برای مخالفت می‌دانند. برخی دیگر نیز به خصوص در حیطه‌ی اقتصاد به این دلیل که دموکرات‌ها بر تنبیه های اقتصادی مبتنی بر تحریم بلند مدت منظم و قوی پافشاری می‌کنند جمهوری‌خواهان را ترجیح می‌دهند. از نظر اینان روش‌های خلق‌الساعه‌ی جمهوری‌خواهان را ساده‌تر می‌توان خنثی کرد.

ادامه برای فردا دیگه حوصله ندارم بنویسم. شاید تا فردا نتیجه‌ی انتخابات هم مشخص شده باشه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s