استفاده از تور و پریووکسی در فدوراکور۹

تصمیم گرفتم هر از چند گاهی در این وبلاگ پست‌های راهنمای کاربردی برای استفاده در توزیع لینوکس فدورا کور ۹ بگذارم. اگر گاهی اوقات برخی اطلاعات بسیار پیش‌پا‌افتاده است به این علت است که این راهنماها را با قصد کامل بودن نوشته‌ام. در صورتی که اشکالی در نوشته وجود دارد و یا اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید که و یا سوالی دارید و اطلاعات بیشتری می‌خواهید، دوست دارید راهنما در مورد خاصی بنویسم، در پایین پست کامنت بگذارید. اگر شما نیز راهنمایی در رابطه با استفاده از فدورا کور دارید یا چنانچه یا خودتان قصد دارید که یک راهنما بنویسید می‌توانید به من ایمیل کنید تا شما را به عنوان یکی از نویسندگان وبلاگ اضافه کنم. این یکی اولین آنها در همان راستای فوق‌الذکر است.ترم افزار تور (Tor) نرم افزاریست که به شما کمک می‌کند تا با استفاده از شبکه‌ی کامپیوتر‌های دارای این نرم افزار در سراسر جهان، آدرس IP خود را پنهان نمایید و به صورت ناشناس وبگردی کنید. از مزایای استفاده از این شبکه‌ی مجازی تونل‌های اینترنتی، داشتن امنیت و امکان پنهان کردن هویت واقعی را فراهم می‌کند. استفاده از این نرم‌افزار معمولا در کنار نرم افزار پریووکسی که یک وب‌پروکسی حرفه‌ای با امکان حذف و فیلتر کردن تبلیغات، تغییر محتویات هدر های ارسالی HTTP و کوکی‌ها و تغییر صفحات وب است، استفاده می‌شود. در کنار این امکانات به این علت که سرورهای مجازی تور در سراسر جهان پراکنده‌اند، می‌توان از آن به عنوان وسیله‌ای برای عبور از فیلترینگ اینترنت در کشورهایی که محدودیت‌هایی برای استفاده از اینترنت قایلند، استفاده کرد.
نرم افزار تور یک نرم افزار آزاد است که در پلتفورم‌های مختلف از جمله مک، ویندوز و لینوکس و واریاسیون‌های یونیکس قابل استفاده است.
در این راهنما چگونگی نصب آن در توزیع فدورا کور را شرح می‌دهم. برای نصب آن در ویندوز می‌توانید از راهنمای نصب در ویندوز سایت پروژه‌ی تور به زبان انگلیسی استفاده کنید.

نصب این نرم افزار در فدورا کور بسیار ساده است. کافی است ابتدا gnome-terminal را باز کنید. (در محیط کار گنوم کافیست Altکلید سمت چپ و F2 را همزمان فشار دهید تا دیالوگ Run Application اجرا شود و در آن بنویسید gnome-terminal و سپس Run را فشار دهید یا اینتر بزنیدو یا به Applications> System Tools> Terminal بروید.)
در خط فرمان برای دریافت نرم افزارهای تور و پریووکسی با استفاده از یام (yum) متن زیر را وارد کنید:
در صورتیکه sudo را تنظیم کرده‌اید (نحوه‌ی تنظیم sudo در فدورا کور را به زودی در همین وبلاگ می‌نویسم)

sudo yum -y install tor privoxy

سپس پسورد خود را وارد نمایید. یام بسته‌ها را داونلود و نصب می‌نماید.

اگر sudo را تنظیم نکرده‌اید

su -c «yum install tor privoxy»

برای دستور su باید پسورد روت را وارد نمایید.

اکنون شما دارای یک سیستم پروکسی حرفه‌ای با نرم افزار مرور ناشناس وب هستید. اما هنوز تنظیماتی باقی‌مانده است که باید انجام دهید تا کارها به درستی انجام شود.

اکنون لازم است که فایل پیکربندی پریوکسی را کمی تغییر دهیم. با ادیتور مورد علاقه‌ی خود فایل زیر را باز کنید.

/etc/privoxy/config

از آنجا که تغییر دادن این فایل نیاز به اختیارات روت دارد، بنابراین آن را در خط فرمان باز می‌کنیم. من از ادیتور vim استفاده کرده‌ام.

sudo vim /etc/privoxy/config

در فایل خطوط زیر را اگر وجود دارند پیدا کنید و آنها را از حالت کامنت خارج کنید. یعنی کاراکتر # را که قبل از آنها وجود دارد پاک کنید.

forward-socks4a   /     127.0.0.1:9050 .

(حتما دقت کنید که نقطه باید پس از فاصله در پایان خط قرار گیرد. این تنظیم را در حدود سطر ۱۱۶۰ فایل می‌توانید پیدا کنید. می‌توانید.)

listen-address    127.0.0.1:8118

debug   1

این دو نرم‌افزار به صورت دیمون (سرویس) هستند، بنابراین لازم است که آنها را فعال کنیم.

sudo /sbin/chkconfig –level 2345 tor on

sudo /sbin/service tor start

sudo /sbin/chkconfig –level 2345 privoxy on

sudo /sbin/service privoxy start

—————————————————————————————

یا از طریق رابط گرافیکی موجود در منوی سیستم

System > Administratio > Services

در لیست سمت چپ پنجره tor را پیدا کنید آن را انتخاب کرده و سپس Start , Enable را در بالای پنجره کلیک کنید. برای privoxy هم همین مراحل را طی کنید.

مرحله‌ی بعدی شامل استفاده‌ی کاربردی از این دو نرم‌افزار است. همانگونه که در ابتدا گفتم نرم‌افزار تور پیش از هرچیز برای مررور ناشناس وب است. اما می‌توان به عنوان فیلتر‌شکن نیز از آن استفاده کرد. می‌توانید از این پروکسی برای تمامی نرم‌افزارهایی که از کامپیوتر سما به اینترنت متصل می‌شوند استفاده کنید. اگر برای چت کردن از پیدگین استفاده می‌کنید، اگر برای مرور وب از فایرفاکس استفاده می‌کنید و اگر برای می‌خواهید از طریق خط فرمان به یک سرور ftp متصل شوید و یا فایلی را به صورت ناشناس و یا از سایتی فیلتر شده به وسیله‌ی wget می‌خواهید دانلود کنید، می‌توانید از تور استفاده کنید.

آ- تنظیم فایر‌فاکس برای استفاده از تور

چندین راه حل مختلف برای استفاده از تور به همراه فایر‌فاکس وجود دارد که من اینجا سه تای آنها را شرح می‌دهم.

  1. استفاده از فاکسی پروکسی. افزونه‌ی فاکسی پروکسی برای فایرفاکس را به راحتی می‌توانید دریافت و نصب کنید. پس از ری‌استارت کردن فایرفاکس با این سوال از شما پذیرایی خواهد کرد که آیا مایلید فاکسی‌پروکسی را با تور به کار ببرید. مسلما جواب شما بله خواهد بود. در ادامه از شما سوال می‌کند که آیا تور را با پریووکسی به کار می‌ببرید. باز هم بله. اینجا به شما توضیح می‌دهد که از فلان ورژن فایرفاکس برای به کاربردن تور با فاکسی پروکسی دیگر نیازی به پریووکسی ندارید. با این وجود شما باز هم تایید کنید که می‌خواهید از پریووکسی با تور استفاده کنید. (یک دلیل مهم‌اش این است که استفاده از شبکه‌ی تونل‌های تور سرعت اتصال شما را کاهش می‌دهد. پریوکسی به طور پیش‌فرض به شکلی تنظیم شده است تا بنر‌ها و تبلیغات مزاحم را حذف کند و به این شکل سرعت مرور را افزایش می‌دهد) پس از نصب فاکسی پروکسی شما می‌توانیید در فایرفاکس از طریق منوهای Tools>FoxyProxy>Otions پنجره‌ی گزینه‌های فاکسی‌پروکسی را باز کرده. در لیست پروکسی‌ها تور را انتخاب کرده و Edit Selection را کلیک کنید. در پنجره‌ی جدید Add New Pattern را کلیک کنید و با استفاده از وایلدکاردها (* و ؟) الگوی آدرس سایت‌هایی را که می‌خواهید از طریق تور آنها را مشاهده کنید را وارد کنید. به عنوان مثال *del.icio.us/post* تمام سایتهایی را که شامل این الگو شوند باز می‌کند. (از * می‌توانید به جای چندین کاراکتر مختلف و از علامت سوال به جای یک کاراکتر استفاده کنید.) به طور اتوماتیک از این پس هرگاه وارد سایتی سوید که آدرس آن به شکل *del.icio.us/post* باشد شوید فایرفاکس از تور برای ورود به آن استفاده خواهد کرد. (امکانات بسیار پیشرفته‌تری هم در فاکسی‌پروکسی وجود دارد که در پستی مستقل توضیح خواهم داد.)(نکته‌ی مهم: استفاده از الگوها patterns در فاکسی پروکسی برای مروروب به صورت ناشناس توصیه نمی‌شود. در حالیکه برای عبور از فیلترینگ بسیار مفید و بسیاری از کارها را سریعتر و اتوماتیک انجام می‌دهد. در صورتیکه میل دارید برای مرور ناشناس وب از فاکسی پروکسی استفاده کنید، گزینه‌ی Use Proxy «Tor» For All URLs را فعال کنید.)
  2. گزینه‌ی بعدی استفاده از Torbutton افزنه‌ی دیگر فایرفاکس است که توسط پروژه‌ی تور توسعه داده می‌شود. این افزونه برای پس از نصب بسیار راحت‌تر از FoxyProxy قابل استفاده است و تنها با کلیک کردن لوگوی آن در گوشه‌ی پایین سمت راست مرورگر خود می‌توانید آن را فعال و غیر فعال کنید. با این حال از بسیاری از گزینه‌های پیشرفته و خودکار بودن فاکسی‌پروکسی بی‌نصیب می‌مانید. برای نسخه‌ی فایرفاکس ۳ که فدورا کور ۹ از آن استفاده می‌کند، هنوز هیچ نسخه‌ی رسمی‌ای از Torbutton ارایه نشده‌است. اما می‌توانید نسخه‌ی در حال توسعه‌ی آن را از اینجا دریافت کنید. تا زمان ارایه‌ی نسخه‌ی پایدار این افزونه، استفاده از آن توصیه نمی‌شود.
  3. شما می‌توانید خیال خودتان را راحت کنید و بدون استفاده از هیچ افزونه‌ای به طور مستقیم تمام وب‌گردی خود را از طریق تور انجام دهید. برای این کار کافیست منوی Edit را باز کنید گزینه‌ی Prefrences را انتخاب کنید، در پنجره‌ی باز شده به روی لبه‌ی Advanced بروید، گزینه‌ی Settings  را انتخاب نمایید، گزینه‌ی Manual proxy configuration را فعال کنید، در فرم HTTP Proxy و SSL Proxy آدرس 127.0.0.1 و پورت ۸۱۱۸ را وارد نمایید. Ok Ok Ok Ok. همه چیز تمام شد. (نکته‌ی مهم: توجه داشته باشید که شما با استفاده از شبکه‌ی تور در حال استفاده از ترافیک داده‌های گروهی از اشخاص حقیقی در سراسر دنیا هستید که به صورت داوطلبانه این امکان را برای شما پدید آورده‌اند، پس در استفاده از تور زیاده‌روی نکنید.)

ب- تنظیم میزکار گنوم برای این که همه‌ی برنامه‌های گنوم از تور استفاده کنند.

بسیاری از برنامه‌ها در گنوم همچون اپیفانی و پیدگین از تنظیم پروکسی گنوم برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند. برای تنظیم پروکسی گنوم می‌توانید به منوی System بروید و از منوی Preferences در شاخه‌ی Internet and Network برنامه‌ی Network Proxy را انتخاب کنید و یا به سادگی دستور gnome-network-preferences را اجرا کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود گزینه‌ی Manual Proxy Configuration را فعال کنید. در فرم‌های HTTP Proxy و Secure HTTP Proxy آدرس 127.0.0.1 و پورت ۸۱۱۸ را وارد نمایید. (نکته‌ی مهم: به این صورت تمام برنامه‌های میز کار گنوم شما برای هر اتصال به اینترنت از این پروکسی استفاده خواهند کرد. در صورتی که نیازی به این حد از ناشناس بودن ندارید، از این راه‌حل استفاده نکنید)
پ- تنظیم Pidgin
برای هر اکانت در پیدگین می‌توانید به صورت مجزا از تور استفاده کنید. کافیست به منوی Accounts رفته Manage را کلیک کنید. در پنجره‌ی باز شده اکانت مورد نظر را انتخاب کرده و سپس Modify کلیک کنید. در پنجره‌ای که بازمی‌شود روی لبه‌ی Advanced رفته از لیست باز شونده‌ی Proxy Type بین گزینه‌ها SOCKS5 را انتخاب کنید و در فرم Host آدرس 127.0.0.1 و در فرم پورت 9050 را وارد نمایید. یوزر و پسورد را خالی بگذارید.
ت- استفاده در خط فرمان
برای استفاده از تور در خط فرمان می‌توانید از راه حل های‌زیر استفاده کنید:
۱- استفاده برای یک‌بار:
HTTP_PROXY=127.0.0.1:8118; your command
۲-استفاده همیشگی: سه خط زیر را به فایل
.bashrc
اضافه کنید:
proxy=127.0.0.1:8118
HTTP_PROXY=$proxy
export HTTP_PROXY
۳-تنظیم برای استفاده فقط در wget: می‌توانید در فایل
/etc/wgetrc
خط زیر را اضافه کنید
http_proxy=127.0.0.1:8118

2 دیدگاه برای «استفاده از تور و پریووکسی در فدوراکور۹»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s